Leczenie stomatologiczne w narkozie- rozmowa z lekarzem dentystą Eweliną Golusińską- Kardach


Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonać w znieczuleniu ogólnym? 

Leczenie wykonywane w znieczuleniu ogólnym, potocznie zwane przez Pacjentów „leczeniem w narkozie”, stosowane jest podczas zabiegów z zakresu: stomatologii zachowawczej, pedodoncji, chirurgii stomatologicznej. Zdecydowanie trudniejsze jest przeprowadzenie procedur z zakresu implantologii oraz protetyki, ponieważ często aktywny udział Pacjenta podczas tych procedur jest niezbędny.

Jako lekarz dentysta planując kompleksowe leczenie swoich Pacjentów, zawsze szukam rozwiązań, które są najbardziej optymalne oraz zgodne z najnowszą wiedzą medyczną.

Leczenie w znieczuleniu ogólnym to według mnie ostateczność. Dzisiejsza nowoczesna stomatologia oferuje Pacjentom bezbolesne leczenie w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Oferujemy Pacjentom chociażby znieczulenie komputerowe czy sedację wziewną.

Występują oczywiście sytuacje, kiedy zastosowanie znieczulenia ogólnego jest praktycznie jedynym rozwiązaniem by poprowadzić właściwie i kompleksowo leczenie.

Komu szczególnie polecane jest przeprowadzenie zabiegu w narkozie?

Znieczulenie ogólne stosowane jest w uzasadnionych sytuacjach – np. jeżeli rozległość zabiegu jest znaczna, a czas trwania zabiegu trudny do przewidzenia. Zasadniczo wskazaniami do wykonywania zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym są: uczulenie na środki znieczulenia miejscowego, utrudniony kontakt lub brak współpracy z Pacjentem (np. niedorozwój umysłowy, zaburzenia psychiczne), ostre, rozlane stany zapalne w okolicy szczękowo- twarzowej (np. ropnie), w których nasiękowe lub przewodowe znieczulenie miejscowe nie wywoła efektu zniesienia bólu, a może przyczynić się do rozszerzenia procesu zapalnego.

Poza tym leczenie w znieczuleniu ogólnym stosowane jest także u dzieci, które są za małe na współpracę z lekarzem, mają zaawansowaną próchnicę, cierpią z powodu bólu, a ich stan uzębienia stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia całego organizmu. Zaniedbania w leczeniu doprowadzają do przewlekłych stanów zapalnych, przetok, ropni i wielu innych.

Czy o leczeniu w narkozie może decydować tylko Pacjent ?

O leczenie w znieczuleniu ogólnym pytają Pacjenci z różnych powodów. W przypadku sytuacji gdy mamy do czynienia z dentofobią, czyli panicznym lękiem przed zabiegami stomatologicznymi, często szukamy dla naszych Pacjentów alternatywnych i dodatkowych form znieczulenia, zamiast stosować bezpośrednio leczenie zębów pod narkozą. Zasadniczo decyzję o podjęciu leczenia w znieczuleniu ogólnym podejmuje lekarz dentysta, analizując wskazania lekarskie zależne od stanu zdrowia i potrzeb chorego.

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?

Przed przygotowaniem do zabiegu stomatologicznego w narkozie konieczna jest konsultacja stomatologiczno-anestezjologiczna, od której zależy zakwalifikowanie Pacjenta do zabiegu.

W tym celu lekarz stomatolog bada Pacjenta, zleca wykonanie zdjęcia ortopantomograficznego, a w dalszej kolejności zbiera dokładny wywiad. Pytamy naszych Pacjentów o przebyte choroby, stosowane obecnie leki, wagę i wzrost. Istotna jest również̇ ocena parametrów laboratoryjnych. Wszystkie badania dodatkowe można wykonać dzień lub kilka dni przed planowanym zabiegiem na miejscu w Szpitalu św. Wojciecha lub w dowolnie wybranym laboratorium.

Po dokładnym zbadaniu Pacjenta i sprawdzeniu wyników zleconych badań dodatkowych, wybieramy najbezpieczniejszy rodzaj znieczulenia i informujemy Pacjenta o planowanym przebiegu znieczulenia.

Narkoza zwykle kojarzy się̨ z salą operacyjną, całym zespołem lekarzy i poważnym zabiegiem. Czy faktycznie w ten sposób przebiega takie leczenie?

Jest w tym wiele prawdy, bo rzeczywiście przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego w narkozie wymaga spełnienia rygorystycznych i konkretnych warunków zarówno jeśli chodzi o wyposażenie gabinetu, sprzęt i kompetencje personelu. Nie zawsze musi być to sala operacyjna – wszystko zależy od zakresu prac stomatologicznych, jakie należy przeprowadzić.

W zależności od charakteru zabiegu może on być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych (w przystosowanym do tego gabinecie) lub bezpośrednio na bloku operacyjnym.
W obu przypadkach w zabiegu biorą udział dwa zespoły – stomatologiczny i anestezjologiczny. Oprócz lekarzy – dentysty i anestezjologa, w gabinecie obecne są też pomoce – asysta stomatologiczna i wykwalifikowana pielęgniarka anestezjologiczna towarzysząca przy znieczuleniu ogólnym.

Niezależnie od miejsca przeprowadzania zabiegu w znieczuleniu ogólnym obowiązują te same standardy i zasady postępowania anestezjologicznego wobec pacjenta. Sprawą nadrzędną jest bezpieczeństwo chorego i temu warunkowi podporządkowane są wszystkie inne.

Gabinet zabiegowy każdorazowo wyposażony jest w przygotowany do natychmiastowego użycia sprzęt do intubacji dotchawiczej i do prowadzenia wentylacji zastępczej u Pacjenta, źródło tlenu, dodatkowy ssak o dużej sile ssania (oprócz tego używanego na co dzień w gabinecie stomatologicznym) oraz aparaturę do monitorowania podstawowych parametrów życiowych. Stomatologiczne leczenie w narkozie z opieką jaką gwarantuje Szpital św. Wojciecha musi być na najwyższym poziomie. To daje poczucie bezpieczeństwa Pacjentom, ale i gwarancję tego, że jesteśmy jako zespół przygotowani na różne sytuacje, które mogą zdarzyć się w czasie zabiegu.

W jakich sytuacjach leczenie zębów w narkozie jest niemożliwe ?

Istnieją dwie grupy przeciwwskazań do leczenia zębów w narkozie. Pierwszą grupą są przeciwwskazania bezwzględne, które nie pozwalają na wykonanie zabiegu z użyciem tego rodzaju znieczulenia. Do tej grupy zaliczamy: brak zgody lekarza na przeprowadzenie znieczulenia ogólnego, ostre infekcje dróg oddechowych (takie jak ostre zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli i płuc), nieustabilizowane choroby przewlekłe takie jak choroba nadciśnieniowa, choroba niedokrwienna serca, astma oskrzelowa, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby nerek, wątroby, padaczka z częstymi napadami, choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia, udokumentowane reakcje uczuleniowe na stosowane leki i środki medyczne używane podczas znieczulenia, wrodzone choroby metaboliczne zagrażające niewydolnością układu oddechowego lub krążenia po podaniu środków znieczulenia ogólnego.

Drugą grupą przeciwwskazań, które nie pozwalają na zastosowanie znieczulenia ogólnego u pacjenta są przeciwwskazania względne. Wymagają one wcześniejszego przygotowania, szczególnego nadzoru podczas zabiegu i współpracy z opiekunami Pacjenta.

Jak długo Pacjent przebywa w szpitalu po zabiegu wykonanym w znieczuleniu ogólnym?

Pacjent po zabiegu przewieziony zostaje do sali pooperacyjnej, gdzie zostaje pod obserwacją personelu medycznego do pełnego wybudzenia. Następnie kierowany jest na oddział, gdzie powinien wypocząć. Chory po znieczuleniu ogólnym pozostaje w szpitalu, pod kontrolą lekarzy i personelu pielęgniarskiego. Najczęściej pobyt pacjenta trwa od 8-12 godzin.
Przez 24 godziny od znieczulenia chory nie może prowadzić samochodu lub obsługiwać innych maszyn, dlatego powinien wrócić pod opieką bliskiej osoby, która zapewni mu właściwy i bezpieczny transport do domu.

Czy po zabiegu Pacjent może odczuwać jakieś skutki uboczne?

Przy wstrzykiwaniu leku do żyły Pacjent może odczuwać niewielki ból – pieczenie w ręce, a u Pacjentów o bardzo delikatnych naczyniach może przez kilka dni utrzymywać się ból żyły.
W związku z używaniem szczękorozwieracza (aby w czasie narkozy Pacjent miał otwarte usta) może zdarzyć się przyszczypnięcie wargi i jej bolesność trwając kilka dni. Po znieczuleniu pojawić się mogą również ból gardła związany z intubacją dotchawiczną, wymioty, krótkotrwałe problemy z poruszaniem kończynami. Nieprzyjemne odczucia do których należą najczęściej bóle głowy i nudności zazwyczaj mijają̨ do kilku godzin po wybudzeniu z narkozy.

 

Zapraszamy także na nasz kanał na Yotube, gdzie znajdują się filmy dotyczące leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym:
1. https://www.youtube.com/watch?v=Wl_L0eCl9tE
2. https://www.youtube.com/watch?v=zXQGsLTAZvs