Na czym polega leczenie kanałowe? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Wywiad z lek. dent. Moniką Mikołajczak-Kubiak


Czym jest leczenie kanałowe i w jakich przypadkach należy je stosować?

Leczenie endodontyczne, często nazywane jest przez Pacjentów leczeniem kanałowym. Polega na usunięciu z wnętrza zęba zapalnie zmienionej miazgi, poszerzeniu systemu kanałowego, dezynfekcji oraz szczelnym wypełnieniu kanałów korzeniowych. Endodoncja, jako dziedzina stomatologii, umożliwia dalsze pozostawienie zęba w jamie ustnej i często chroni Pacjenta przed jego usunięciem.

Decyzję o konieczności podjęcia leczenia endodontycznego podejmuje lekarz na podstawie badania przedmiotowego, podmiotowego oraz technik dodatkowych.

Najczęstszą przyczyną wizyty Pacjentów u stomatologa jest ból. Początkowo dolegliwości pojawiają się co jakiś czas, często podczas spożywania zimnych napojów czy jedzenia słodyczy. W takim przypadku prawdopodobnie mamy do czynienia z początkowym, odwracalnym, zapaleniem miazgi.
Na tym etapie stomatolog często jest w stanie wyleczyć ząb, zachowując jego żywotność.

Jeśli jednak Pacjent nie zgłosi się do lekarza, ból rozwija się, występuje coraz częściej, zwłaszcza w nocy, również podczas nagryzania. Dodatkowo pojawiające się bóle głowy, gorączka, nieprzyjemny zapach z ust, umożliwiają postawienie diagnozy o nieodwracalnym zapaleniu miazgi zęba.

Zdarzają się również przypadki, że ząb obumiera „po ciuchu” bez wystąpienia ostrych dolegliwości bólowych, dopiero wykonanie zdjęcia Rtg pozwala zdiagnozować chociażby zmianę okołowierzchołkową, która jest oznaką przewlekłego nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba.

Czy leczenie kanałowe boli?

Do przeprowadzenia leczenia kanałowego powszechnie stosuje się znieczulenie miejscowe, które pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Przed leczeniem kanałowym konieczna jest dokładna odbudowa ścian zęba, które uległy zniszczeniu przez proces próchnicowy. Następnie na operowany ząb zakłada się specjalny ślinochron (koferdam), który izoluje ząb od reszty jamy ustnej. Stosowanie koferdamu, to bardzo ważny etap, ponieważ dzięki szczelnej odbudowie i izolacji, ślina nie będzie wpływać do komory zęba. W przeciwnym razie bakterie zawarte w ślinie mogą ciągle dostawać się do wnętrza zęba i na nowo zakażać wcześniej zdezynfekowane kanały korzeniowe.

Po izolacji zęba lekarz może przystąpić do opracowania kanałów korzeniowych specjalnymi narzędziami ręcznymi i mechanicznymi. Działania te mają na celu usunięcie zmienionej zapalnie tkanki. Podczas tego etapu stomatolog płucze obficie kanały zębowe płynami o działaniu antybakteryjnym. Płukanki te dezynfekują wnętrze zęba.

Jeśli ząb jest już prawidłowo opracowany, lekarz przystępuje do wypełnienia kanałów zęba za pomocą materiałów uszczelniających, które chronią ząb przed ponownym wniknięciem bakterii do jego wnętrza.

Cały ten proces to wręcz „zegarkowa robota”, która wymaga odpowiedniej wiedzy oraz niezwykłej precyzji. Dlatego w naszej placówce zęby leczone są w powiększeniu mikroskopowym, które pozwala dokładnie ocenić wnętrze komory, zlokalizować ujścia wszystkich kanałów korzeniowych oraz stwierdzić wszelkie anomalie anatomii zęba.

Istotne jest aby po zakończonym leczeniu kanałowym ząb został poddany odbudowie zachowawczej lub protetycznej.

Podczas leczenia endodontycznego wykonuje się kilka zdjęć Rtg. Czy to konieczne?

W trakcie leczenia kanałowego konieczne jest wykonanie minimum trzech zdjęć RTG. Są to zdjęcia punktowe obejmujące swym zasięgiem leczony ząb.

Pierwsze zdjęcie Rtg wykonuje się w celu stwierdzenia, czy ząb rzeczywiście wymaga leczenia kanałowego. Drugie oraz trzecie, wykonywane jest w trakcie leczenia, aby potwierdzić prawidłowy tok leczenia.

Ilość wykonanych zdjęć Rtg podczas leczenia kanałowego zależy również od stopnia trudności leczenia.

Dawka promieniowania przyjmowana podczas wykonania jednego badania Rtg tego typu jest bardzo mała, oraz porównywalna z dawką, jaką przyjmujemy oglądając telewizję przez około 2h.

Czy nie lepiej usunąć ząb zamiast go leczyć kanałowo?

Współcześnie, dzięki zaawansowanym technikom, stomatolog jest w stanie zakończyć sukcesem leczenie zdecydowanej większości przypadków. Takie możliwości dają min. narzędzia pomiarowe, narzędzia maszynowe do opracowywania kanałów korzeniowych, jak i mikroskop medyczny.

Ogromną zaletą leczenia kanałowego przeprowadzonego prawidłowo według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego, jest fakt, iż Pacjent przez kolejne lata może cieszyć się swoim naturalnym zębem i pięknym uśmiechem. Należy pamiętać, że po zakończeniu leczenia kanałowego, ząb stanowi swojego rodzaju „naturalny implant”, na którym możemy wykonać stałe prace protetyczne.

W ostatnich latach wzrosła również świadomość stomatologiczna Pacjentów. Pacjenci coraz rzadziej decydują się na usuwanie zębów, które stanowi alternatywę dla leczenia endodontyczngo. Usunięcie zęba jest zawsze ostatecznością.