Rozmowa z neurochirurgiem lek. Piotrem Winklerem


1. Neurochirurgia- nazwa to połączenie neurologii i chirurgii? Czy Pana praca ma coś wspólnego z tymi dwoma dziedzinami? Czym dokładnie zajmuje się w swojej pracy neurochirurg?
Neurochirurgia to specjalizacja medycyny zajmująca się operacyjnym leczeniem chorób związanych z układem nerwowym. Operacje kręgosłupa są domeną zarówno neurochirurgów jak i części ortopedów. Generalne podejście do leczenia kręgosłupa obu tych specjalności jest jednak nieco różne, neurochirurdzy widzą leczenie od strony układu nerwowego a ortopedzi bardziej od strony układu kostnego.

2. Z jakimi dolegliwościami najczęściej trafiają do Pana Pacjenci?
Najczęściej zgłaszający się pacjenci to chorzy z rwami kulszowymi lub barkowo- ramiennymi, bólami lędźwiowymi, bólami głowy, kręgosłupa.

3. Czy choroby kręgosłupa są „plagą” dzisiejszych czasów?
Choroby kręgosłupa związane są z trybem życia i jego długością. Zmniejszona aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, przy jednoczesnym jego wydłużeniu sprzyja chorobom kręgosłupa. Pojawia się niestabilność, w pierwszej kolejności objawiająca się bólami kręgosłupa. Nieleczona powoduje narastanie zmian zwyrodnieniowych, pękanie krążków międzykręgowych, powstawanie zwężeń w kanale kręgowym.

4. Skąd możemy wiedzieć z jakim bólem kierować się do ortopedy/ fizjoterapeuty lub neurochirurga? Czy te dziedziny współpracują ze sobą?
Bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, rwa barkowo- ramienna są schorzeniami, którymi zajmują się specjaliści w dziedzinie neurochirurgii, neurologii, fizjoterapii, a czasami również ortopedzi. Bezpośrednio do neurochirurga kierować się powinni pacjenci mający deficyt ruchowy- niedowład lub porażenie kończyny albo jej części, np. stopy.

5. W jakim wieku najczęściej „atakuje” ból kręgosłupa? Czy ma na to wpływ zawód, który wykonujemy?
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest domeną ludzi dorosłych, zwykle po 40 roku życia, choć dotyczy też młodszych. Zawody wymagające długotrwałego siedzenia , wymagające obciążania kręgosłupa są mniej zdrowe.

6. Jak długo po operacji w obrębie kręgosłupa Pacjent wraca do zdrowia i codziennych aktywności?
Powrót do zdrowia po operacji kręgosłupa zależy od typu zabiegu. Najszybciej wraca się do pracy po operacjach endoskopowych- od 3 do 6tyg, mikrochirurgicznych 6-12 tyg. Po operacjach otwartych z rozległymi odwarstwieniami mięśni kuracja może potrwać nawet wiele miesięcy.

7. Czy operacja kręgosłupa wiąże się z długotrwałym pobytem w szpitalu?
W naszym szpitalu , przy stosowaniu technik małoinwazyjnych pacjent przychodzi w dniu operacji, jest operowany i następnego dnia wraca do domu.