4 marca 2018

RIRS w Poznaniu!

Kamica nerkowa stanowi problem społeczny. Dotychczas w wielu przypadkach stwierdzanej kamicy, z powodu dużego ryzyka inwazyjności zabiegów stosowano leczenie zachowawcze, przeciwbólowe nie rozwiązując problemu. Obecnie wiodące ośrodki urologiczne leczą to schorzenie zabiegami małoinwazyjnymi.

3 marca 2018 roku, zespół urologów Szpitala św. Wojciecha wspierany przez dr Rafała Olejnika – kierownika Kliniki Nova w Kędzierzynie-Koźlu- ośrodka kształcenia firmy Olympus, wykonał prawdopodobnie pierwsze w Poznaniu zabiegi małoinwazyjnego leczenia operacyjnego kamicy nerkowej z użyciem ureterorenofiberoskopu (RIRS).

RIRS jest zabiegiem podczas którego urolog, za pomocą fiberoskopu wprowadzonego przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód, z użyciem lasera holmowego usuwa kamienie nerkowe. Przy pomocy tej metody można również diagnozować i leczyć niektóre nowotwory nerek i moczowodów. Zabieg ten poprzez małą inwazyjność pozwala uniknąć operacji przezskórnych w bardzo wielu przypadkach.

RIRS jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, Pacjent przebywa w Szpitalu jedną dobę.
Pierwsi chorzy zostali wypisani ze szpitala św. Wojciecha po udanych zabiegach.

< Spotkanie edukacyjne dla Pacjentów SPOTKANIE EDUKACYJNE DLA PACJENTÓW DOT. ... >